picklerickk224 picklerickk224
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

The Kennedy Middle School cafeteria charges students $3 for 1 6 of a pizza. What is the cost per pizza?

Respuesta :

ricejuice07
ricejuice07 ricejuice07
  • 11-11-2020

Answer:

3*16=48

Step-by-step explanation:

If 1/16th of a pizza is 3 dollars, 1/16*16=1    3*16=48

Therefore,

1 pizza is $48

You really paying that much for one pizza

Answer Link
nya23432
nya23432 nya23432
  • 06-11-2021

18 is answer i think

Answer Link

Otras preguntas

easiest way to find the LCM of a number?
Which is true of animals, but not of plants? A) use oxygen B) are producers C) are consumers D) reproduce sexually
convert 2 liters to ounces round to the nearest who ounce A 8 OUNCES B 34 OUNCES C 48 OUNCES D 68 OUNCES
Read the passage. Benjamin Franklin was one of the most extraordinary human beings the world has ever known. He was an outstanding diplomat, inventor, writer, a
How did religion influence the culture of Axum and Ethiopia compared to their North African neighbors
the leading cause of limited water supplies is
Interpret Compare the themes brought out by “A child said: What is the grass?” and “The spotted hawk swoops by.” What insight do they both offer?
During puberty your heart almost: a. triples in size b. shrinks in size c. doubles in size
What explains the rise of the atlantic slave trade?
Which phrase best completes the chart? A. ruled over Patricians B. could veto laws C. served as dictators D. were not citizens