Jewelresendez2
Jewelresendez2 Jewelresendez2
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Molly bought 2 pounds of jelly beans for
$2.99. How much would 7 pounds of jelly
beans cost?
(Round your answer to the tenths place.)

Respuesta :

Cindy0212 Cindy0212
  • 11-11-2020
10.465 would be your answer.
Answer Link
jdbalsr
jdbalsr jdbalsr
  • 11-11-2020

Answer:

10.5

Step-by-step explanation:

2.99 divided by 2 = 1.495 x 7 = 10.465, rounded is 10.5.

Answer Link

Otras preguntas

3. Sarah has a goal to save $81.84 for a new gan If she has 12 weeks to save the money, how much does she need to save each week?
do you know what book this is?​
parallel perpendicular or neither
7. When ___________ lunch? A. you usually eat B. do you usually eat C. do usually you eat D. do you eat usually 8. Mom often _____ dinner at 7p.m A. cooks B. co
What is equilibrium?​
Mind helping me with this?
[tex]\bf 5x-6=3x-8[/tex]
The two excerpts below are from Christopher Columbus's accounts of his arrival in the Americas. Which two phrases from these accounts best show that Columbus is
Order from greatest to least: 3.008,3.825,3.09,3.18
Pls help me with this one :)) ​