jamietoomer9 jamietoomer9
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

If old reeses cost $6 for a 12 pack and new reeses cost $1/pack, by what percent did the cost of reeses increase?s

Respuesta :

Gamerman180
Gamerman180 Gamerman180
  • 12-11-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

6 dollars for a 12 pack means that it was $0.50 each. now they cost a dollar per pack. it's a 50 cent increase, or a 100% percentage increase

Answer Link

Otras preguntas

(Simplify the answer if possible) 5/7-2/5=
Dr. Jones would like a computer system for the office to help with management of the clinic. The cost is $15,000, and the interest rate is 4.6%. The amount of i
Which describes a way geography influenced the differences among Native American ways of life? A. Living near the ocean allowed the Mound Builders to subsist on
The european union is attempting to develop a national identity by creating cultural symbols such as: A national holiday An anthem One common dialect All of th
what do you call an animal with a sore throat??? Please answer with homophones
Are there more producers or consumers in and ecosystem? Why?
eight oranges cost $1.00.How much will 5 dozen oranges cost?
The average cost of an education to become a veterinarian is $147,656, which includes veterinary school. To cover these cost, most students take out loans. What
1. In China and the former Soviet Union, the communist governments discouraged organized religion because religions *
The banyan tree is a multicellular organism with differentiated cells. describe how this organism's specialized parts have helped it survive