gosske0830
gosske0830 gosske0830
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

Hamid bought 4.5 pounds of strawberries. The total cost of the strawberries was $8.10. How much did each pound of strawberries cost?
$0.08
$0.18
$0.80
$1.80

Respuesta :

wybiebackus wybiebackus
  • 12-11-2020
1.80, just divide 8.10 by 4.5!
Answer Link
Аноним Аноним
  • 26-12-2020

Answer:

D) $1.80

Step-by-step explanation:

$1.80 per pound. It cost $1.80 per pound.

Answer Link

Otras preguntas

TRUE or FALSE: Andrew Johnson was a shrewd politician and very capable 1 po leader. O True O False​
Diary entry about something that i like to do but I cannot do it
write chemical equation of zinc granule​
A gold bar has a volume of 4.7cm cubed and a density of 19.3g/cm cubed. What is the mass?
Determine the absolute value. Type the numerical answer only. l4l​
What is the value of the expression 10z-3 when z=4?
The message on a diamond-shaped sign might be​
In what year did the French Revolution begin? Was it shortly before or shortly after the American Revolution?
square root of -1 + 6 - square root of -9
Vhat is the function of the cell wall in a plant cell?