bchxhxhb bchxhxhb
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

If 3 pounds of apples cost $1.89 how much do 5 pounds cost

Respuesta :

studyehs studyehs
  • 12-11-2020

Answer:

$3.15

Step-by-step explanation:

divided by 3 then multiplied by 5

give brainliest please!

Answer Link
Anita2005
Anita2005 Anita2005
  • 12-11-2020

Answer:

3.15

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How do you set up this equation ?
3. What was the role of a dictator in ancient Rome? A. to defend the city from invaders B. to make laws for the benefit of the people C. to control the governme
which conflict results from barbara frietchie putting the flag back in her attic window?
You are a potential juror and the lawyers asks you if you know any of the parties in the case-the victim,or the lawyers. She asking you this question (Select al
Which statements describe the inner planets? Select three options.
The central atom in the chlorite anion, ClO2- is surrounded by: Question 5 options: one bonding and three unshared pairs of electrons. two bonding and two unsha
The town of Hayward, CA has about 50,000 (that is, very many) registered voters. A political research firm takes a simple random iid sample of 500 of these vote
Jorge is baking cookies. The recipe makes 144 cookies. If Jorge and his 5 friends want to divide the cookies evenly, how many cookies will each person get?
A 10 gram sample of pure potassium sample was 100% rubidium-87 approximately how much of the sample will still be potassium 40
What do your teeth and salivary glands do to aid in the digestion of your food?