maliyawilliams09 maliyawilliams09
  • 12-11-2020
  • Mathematics
contestada

Jose spent $ 2.00 for 20 pieces gum and joe spent $1.50 for 10 pieces of gum who go the better deal ?

Respuesta :

cookiedino
cookiedino cookiedino
  • 12-11-2020

Answer:

jose

Step-by-step explanation:

2.00 ÷ 20 = 10 c

1.50 ÷ 10 = 15 c

Answer Link
mariyammuzni0mailcom
mariyammuzni0mailcom mariyammuzni0mailcom
  • 12-11-2020

Answer:

joe 's is better

Step-by-step explanation:

may be iam not sure

best of luck

Answer Link

Otras preguntas

Area of rectangle L …………………..
Where would you expect to find the most genetic diversity among humans?(This is a multiple choice question) A. in city B. in a town C. in a family
A car travels a certain distance at x km/h in 12 hours. If it travels of the way at km/h and the rest at 4x km/h, how many hours does it take to travel the way
A loaf of bread has 16 slices, Then two pieces were made into toast. The rest were made into sandwiches that use 2 slices of bread each. How many sandwiches wer
Help thank u! A car dealer bought a car for $1500 at an auction and then sold it for $3500. What was the percent gain on the cost?
Given that y = 10 cm and θ = 55°, work out x rounded to 1 DP.
who was queen of jhansi 4marks​
Read this sentence. The writer _________ had been invited was unable to attend. Which relative pronoun is correct? A. that B. who C. which D. whom
How does oxygen obey the octet rule
for each of the number lines, write an absolute value equation in the form |x-c|=d, where c and d are some numbers, to satisfy the given solution set.