giselleherrera98
giselleherrera98 giselleherrera98
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

20 Fuji apples cost $12. How many Fuji apples can you buy for $3?

Respuesta :

boblepop8
boblepop8 boblepop8
  • 13-11-2020

Answer:

5 apples

Step-by-step explanation:

First, we must find the cost of one apple

12/20 = the cost of one apple

= $0.60

Then, we divide 3 by the price of one apple

3/0.6 = amount of apple we can buy

= 5

Answer Link

Otras preguntas

write this number in standard form seven million one thousand forty-eight
What is the best way to explain the role of the ego? The ego controls full consciousness. The ego will keep you on a morally correct path. The ego is a mediator
using the additive inverse. What does 12-(-4)=?
What property says that -12+12+0
Create medical term from the definition below. The word root has been provided for you. Destruction or dissolution of a clot (clot: thromb/o)
Escribir un párrafo descriptivo o narrativo que contenga adjetivos y pronombres posesivos. identifique estos.
Spanish 1A- Unit 3 – Lesson 4 - Portfolio
How to order 75/100, 1/4, 1/10, 1/9, 8/50 from greatest to least
Continued attacks on passenger ships and Americans at sea by the German U-Boats made Americans want to stay out of WWI True False
A branch of the u.S. Armed forces with the motto semper paratus runs a training facility in northern california. Approximately how many people are trained there