9564157943 9564157943
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

It cost $3.45 to buy 3/4 lb of chopped walnuts. How much will it cost to buy 7.5 lbs of walnuts?

Respuesta :

378868
378868 378868
  • 13-11-2020

Answer:

$34.5

Step-by-step explanation:

Turning the 3/4 into a decimal would be .75, .75 can go into 7.5 10 times. You would multiply 10 by the cost $3.45 and you would get $34.5 for 7.5 lbs of walnuts.

Answer Link

Otras preguntas

The figure is made up of two cones and a cylinder. Both cones and the cylinder have a 10 mm diameter. What is the exact volume of this figure? What is the vol
The gauge pressure in a car tyre is 300 kPa at 20°C. After moving at high speed, the tyre has heated p and its pressure is 330 kPa. What is the temperature of a
John is currently 25 years old. He has $10,000 saved up and wishes to depositthis into a savings account which pays him J12 = 6% p.a. He also wishes todeposit $
why couldnt slaves earn property
Si con tres vasos de 1/5 L y dos de 1/4 L se llena una botella hasta la mitad, ¿cuál es la capacidad de la botella?
ramp is 9.4m long and joins two levels, one 3.1m higher than the other find angle that ramp makes with the lower level
PLEASE HELP I DONT UNDERSTAND I’ll give u the brainliest thing How do you solve quadratic equation using Completing the Square. Create your own example and stat
Clara works for a hospital and is writing an Informational brochure about mental health issues. Choose the correct way to complete eachsentence.Some people do n
The goal of the European Union is to _____.
PLEASE HELP ASAP ITS TIMED!!! What's the distance between A and B?​