gegen200924 gegen200924
  • 13-11-2020
  • Mathematics
contestada

A teachers chocolate is 60 ounces for $7.20. A students chocolate is 75 ounces for $8.25. Which one is
cheaper per ounce?

Respuesta :

oscardlr2006
oscardlr2006 oscardlr2006
  • 13-11-2020

Answer:

75 ounces for $8.25

Step-by-step explanation:

divide the cost wiht the ounce to get the answer, the lowest one is the the answer

Answer Link

Otras preguntas

The properties of elements are arranged by... A. mass numbers B. atomic masses C. atomic radii D. atomic numbers
what is an expectation of government
Madison wants to make cookies for her little sisters birthday party. She is cutting a fool of cookie dough into pieces that are 1/2 inch think. If a roll is 13
Convert the following decimal or whole number to a percent .89 1/2
During the colonial era, most immigrants to the United States came from out all of these which one Eastern Europe. Western Europe. Northern Asia. Southern Asia
What is the value of the underlined digit 0.812 as a fraction
what times what is 189 anwer now
which of the following is not one of the important effects of stretching before a workout?
Which is the difference between proteins and carbohydrates, and fats?
When and how did the national gallery of art obtain Look Mickey?