write a system of equations for the following scenario: Sofia is running a lemonade stand. She figures her expenses will be $150 in materials to build the lemonade stand and $0.25 per cup of lemonade. She plans to sell the lemonade for $0.50 a cup. How many cups of lemonade must she sell to break even?

Respuesta :

Answer:  150 cups you would have to sell to brake even

Step-by-step explanation:

can i have brainiest [tex]please[/tex]