barnhartemilia barnhartemilia
  • 15-11-2020
  • Mathematics
contestada

$9.60 for 4 pounds (HINT: $ per pound

Respuesta :

20kellye
20kellye 20kellye
  • 15-11-2020

Answer:

$2.40 per pound

Step-by-step explanation:

$9.60 / 4 pounds

= $2.40 per pound

Answer Link
musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 15-11-2020

Divide total cost by total pounds:

9.60 / 4 = 2.40

Price per pound = $2.40

Answer Link

Otras preguntas

simply 7(x-2) -4x +9
what is the Solution for Terrorism attacks?​
Find the unbalanced force acting on the object.
Where did cities first emerge, and what was earliest urban life like?
Name a living crature without an evolutionary history
What is the measurement of B
a =-11 + 7nFind a34​
first colonists that came to the New World were looking for a fast way to get rich jach country soon changed. List how each country made money from its colonies
Read the passage from “Rivers and Stories: An Introduction, Part 2.” Rivers, of course, are like stories, and they are like stories that classical strictures on
The graph of a logarithmic function is shown below.