rt1ikaysimmt
rt1ikaysimmt rt1ikaysimmt
  • 11-10-2016
  • Mathematics
contestada

Two points of cheese cost 8.40. show the cost of 1,2,3,4 pounds of cheese. is there a direct variation? explain

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 11-10-2016
directe means as x goes up, y goes up, as x goes down, y goes down

this means

if it is direct, then the more cheese you buy, the more it costs
1lb=4.20
2lb=8.40
3lb=12.60
4lb=16.80

direcct, yes 
Answer Link

Otras preguntas

When do divergent boundary occurs
Write the correct balanced equation for Solid iron and aqueous copper(II) bromide react to form solid copper and aqueous iron(II) bromide
The diameter of a circle is 32 centimeters what is the radius, circumference, and area
Read the phrase written in Middle English. The holy blisful martir for to seke Which modern English translation of the phrase is accurate? the whole blissful mo
Classify each organic compound based on the functional group it contains
Andrew jackson's presidency coincided with the important changes in american politics. discuss how jackson benefited from, and contributed to, the vibrant polit
If we leave out our tortillas – and by that I mean the language, history, cultural values and themes of our literature – the very culture we’re portraying will
A major goal of Henry clay America system was to
Kate has run 7 miles this month. Kate would like to graph the line that represents the total number of miles she will have run, M, after d days, given that she
How did South Carolina respond to the attempt by Britain to gain more control over its colonies? Select the correct answer below. A. Although they opposed the n