bethmarr8931 bethmarr8931
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Wich situation leads to a unit cost of 4$ per hat A. 4 hats for 24 B.12 hats for 48$ C. $6 paid for 2 hats D.4 paid for 4 hats

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 02-12-2020

Answer:

D.$4 paid for 4 hats

Step-by-step explanation:

What is unit cost?

unit cost can be defined as the amount paid for a unit quantity of a product

From the given options

only options D represents unit cost

the reason is because $4 was paid for 4 hats

it clearly shows that 1 hat cost $1

Answer Link

Otras preguntas

Strategic efforts to supply consumers with environmentally friendly merchandise are called.
You are scheduled to give a sales presentation at a local senior center at which a drawing will be held for a prize. At the beginning of the presentation, which
6. A metal block increases in temperature from 15 °C to 60 °C when supplied with 13 500 J of heat energy.a) Calculate the heat capacity of the metal.b) Calculat
Assignment: 11.01 Differences Between Genres: Saving Money please write an essay
6root27+root243 simplify
Show that the locus of poles of ButterWorth low pass filter gives a circle.​
According to the Rational Root Theorem, what are all the potential rational roots of f(x) = 15x11 – 6x8 + x3 – 4x + 3?
Large eggs weigh 1/1/2 pounds per dozen. Dawn bought eight large eggs. How much did the eggs weigh
If abortion rights are overturned, what kind of disaster will those underage girls be violated
please place the dot for me(20 points will give brainliest!!!)