americavega090 americavega090
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $87.75 for 5.4 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

bravenmcconnell bravenmcconnell
  • 01-12-2020

Answer:

16.25

Step-by-step explanation:

divide money by the weeks .

Answer Link
sevillaalek sevillaalek
  • 01-12-2020
The cost per week would be $87.75 / 5.4 weeks
87.75/5.4 = 16.25

That means the cost of lunch per week is $16.25
Answer Link

Otras preguntas

Which pair of elements is most likely to have similar properties?
In a Right Triangle, with a hypotenuse of 15cm and opposite side of 12cm. How do I find angle x using trigonometric ratios. The angle is opposite side 12. I now
(-2/7) (5/-8) please solve.
Why does Antigone admit what she has done even though she knows Creon will punish her ?
I need some story ideas for language paper 1
key word transformation "I'm sorry I missed the meeting," she said.FOR She ..................................... the meeting.​
If it takes 600 n to move a box 5 meters, how much work is done on the box
Simplify the following expression Algebra Fraction ​
The Pope can best be described as 1. wise 2. thoughtful 3. intimidating 4. foolish
Simplify the fraction ​