doriscoles doriscoles
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

1 half gallon of ice cream cost 4.36 what is the unit price per quart

Respuesta :

4804152981 4804152981
  • 01-12-2020

Answer:

$2.18

Step-by-step explanation:

since there are 4 quarts in a gallon then there are 2 in a half gallon and therefore if you divide by 2 that would be your price per quart.

Answer Link

Otras preguntas

Hello someone help me with this
Combine like terms to create an equivalent expression. -2/3a+5/6a-1/6 plsssssssssss helppppppp meeeeeeeeeeeeeeee
Which of these was a difference between the North and the South that contributed to tensions between the regions before the Civil War? A. More Southerners then
who was the first inventor?
How did women’s lives change because of world war one
What is change in supply
Four students were discussing how to find the unit rate for a proportional relationship. Which method is valid? "Look at the graph of the relationship. Find the
Help? I will mark brainliest!!!
If you have $50 in savings for one year at an interest rate of 6 percent, how much interest will you earn at the end of the year?
In August 1941, President Roosevelt and _____ issued the Atlantic Charter, outlining their goals for the postwar world. Josef Stalin Neville Chamberlain Winston