rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Can someone help solve, 3y+6=30-7y
System of equations x-y-2z=4, -x+2y+z=1, x+y-3z=11. Solve by elimination
2b^2+4b–2=0 what is the answer?
How many counting numbers are between 30 and 65, not including 30 and 65?
when you flick a coin so that it slides across a table, it slows down. what is the name of the force that slows it down
which element can become stable by losing 1 electron
2b^2+4b–2=0 what is the answer?
What is .368 written in expanded form?
What role does carbon dioxide play in plant life processes
a giraffe can run 46.93 feet per second how many feet can it run in 1.8 seconds with out cross multiplying justify your awnser