abetu2008 abetu2008
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Emily spent $15 on a magazine and four
candy bars. If the magazine cost $3, then
how much was each candy bar?

Respuesta :

seangobin79 seangobin79
  • 02-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

$15 a magazine.

To calculate how much each candy bar was, you must do $15-$3 = $12

In total, she spent $12 on candy bars. Therefore you must do $12/4 candy bars= $3 a candy bar.

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is a hydronium ion? A) H 2O B) OH– C) H + D) H3O+
at what depth in the ocean are aquatic plants able to produce the most sugars using photosynthesis
What does “universal truth” mean? A. something that holds true across cultures and time periods B. a truth about the beginnings of the universe C. a literary te
In your own words, what are the characteristics of a myth?
Micro-change is change that happens at which level?
1. show your work 4√6 / √30 2. simplify, and show your work (2√5+3√7) ^2
Ms. Wendie puts 4 chocolate candies in a bag to give each of her students on the first day of class. If she puts a total of 76 chocolate candies in bags, how ma
HELP PICTURE IS SHOWN
Which cost less a 1,000 dollar computer discounted onto 20% then 10% or a 1,000 dollar computer discounted to 30% if that makes sense
1. Which of the following would most likely occur under the U.S. Patriot Act? (1 point) The government intensifies new citizenship requirements. The government