tpfry2zqqp tpfry2zqqp
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

If you spend 3$ on 6 apples,what is the unit rate (in dollars) per apple?

Respuesta :

Ehkulay Ehkulay
  • 02-12-2020

Answer

2 apples per $1

Step-by-step explanation:

because 6 apples cost $3, so take 6 divided by 3 so you get 2 apples per dollar

Answer Link
Leahcarter
Leahcarter Leahcarter
  • 02-12-2020
$Ok so there is $6 per apple
Answer Link

Otras preguntas

Aron has a bag of marbles that contains three red (r) marbles, four green (g) marbles, and three blue (b) marbles. which expression represents the probability o
How to resist peer pressures to drink alcohol: - Have the courage to say NO drink something else, choose water, avoid situations where _______________________
1.jetta and jim wrangled over their veiws of free trade. Netta and him expressed deferent views on free trade. 3. netta and jim argues vociferously over the iss
How does social media affect communication skills negatively?
the word rude has several differnt meanings which one is being used in the previouse passage
Which of these is a decomposer in Virginia forest A pine tree, A mushroom?, A caterpillar?, or A dandelion?.
Don’t understand I need help asap
A condition in which liver tissue is destroyed and then replaced with useless scare tissue (may be related to heavy alcohol use).
Ou want to get an oil change every 4,000 miles. How many oil changes do you get in a year driving 1000 miles a month?
Read the excerpt from a story. "Oops! Oh, no . . .” Jenna eyed the spill as it spread across the lab table. She tried in vain to mop up the water, but there wa