jsahcharles123 jsahcharles123
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Jake decides to mow lawns for the first two weeks in June to earn money to buy a new bicycle . If the bicycle cost $153.73 and jake chargers $10.25 to mow each lawn, how many lawns will he need to mow in two weeks to buy the bicycle?

Respuesta :

jayomillion10
jayomillion10 jayomillion10
  • 02-12-2020

Answer:

14

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Chanel sees an ad on social media for a diet that claims it will help her lose weight without exercising at all, as long as she follows what the diet asks her t
la irritabilidad es una estructura de los seres vivos ??
Please answer due tonight!!!
The graph of the equation y = 3x + 1 is shown below. If the graph is reflected across the y-axis, what will be the equation of the new graph?
Difference between reactants and products.​
The likes of Ding Jianqiang and Geng Guanjun use their lives to direct farce, bragging about American health care and American democracy. But most hospitals in
4. Write an essay comparing and contrasting the expectations that lege professors and high school teachers have for their students. Cite your own experiences as
Write f(x)=5 -(x – 4)2 in the form f(x)= ax+bx+c.
Please help me ? + 14% = 3990
what is meant by the term "boiling point of water"