chanelrivera112 chanelrivera112
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $224.75 for 15.5 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

rachaelanngilmore27 rachaelanngilmore27
  • 02-12-2020
$224.75 divided by 15.5 = 14.5 i used a calculator
Answer Link
rafh2435
rafh2435 rafh2435
  • 02-12-2020

Answer:$14.50

Step-by-step explanation:

Divide 224.75 by 15.5 and you will get the cost for per week.

Answer Link

Otras preguntas

Entries for Notes Receivable, Including Year-End Entries The following selected transactions were completed by Fasteners Inc. Co., a supplier of buttons and zi
If you throw a single die twice, what's the probability of first getting a 3 and then getting another odd number?
How did many people probably feel about having limited access to common goods due to rationing in World War 2?
Multiply. (2x 4)(x - 4)
Select the correct answer. F budy What is the primary biomolecule that cells use for energy? A. ATP B. glucose C. D. NADH NADPH E. oxygen Edhe timi Al die reser
Philip Malloy patriotism summary in 1 sentence
9. Separating funnel is used to separate immiscible liquids based on their __________​
50 points! Please help me! Show your work :D
x = 21 and y = 6 solve for the proportionality.
SOMEONE HELP QUICK!! and no it isn’t B OR C