caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. Hov
muon do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

JimmyIgloo
JimmyIgloo JimmyIgloo
  • 02-12-2020
Apple=4 Orange=2 hope I helped!!!
Answer Link

Otras preguntas

4. Why studying central tendency alone is insufficient and calculating dispersion is always needed in both descriptive and inferential statistics? What does a s
Which statement best expresses the authors main purpose in citizenship? Using both text
The two way table shows the number of students that do or do not do chores and for those who receive a monthly allowance. How many more students do not do chore
Skunks eat fruits, worms, plants, fish, insects, and more. Which describes the role of a skunk? autotrophic omnivore heterotrophic omnivore autotrophic carniv
Determine the kinetic energy of a 3.2 kg roller coaster car that is moving with a speed of 15.6 m/s.
In math class there are 15 ninth grade books and 10 tenth grade books. Student randomly takes one book. The chances that he’ll choose the ninth grade book are :
nstitutional discrimination exists when: Multiple Choice a. discrimination is based on individual characteristics related to job performance. b. discriminatio
The San Andreas fault is a strike-slip fault. What type of plate boundary islikely represented by the San Andreas fauli? Explain your answer.​
What is more? feet or Lyard?
If f(x) = 3x + 5 and g(x) = x - 1, then g[f(-3)] = ?