jbkjbdjbdbjdodnaonan
jbkjbdjbdbjdodnaonan jbkjbdjbdbjdodnaonan
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $6 to buy 3 bags of chips. How much do 24 bags of chips cost?

Respuesta :

marietheresenasah
marietheresenasah marietheresenasah
  • 03-12-2020

Answer:

$48

Step-by-step explanation:

24/3 = 8

8 x 6 = $48

Answer Link
avilanoemi13
avilanoemi13 avilanoemi13
  • 03-12-2020

Answer:

48

Step-by-step explanation:

because butterfly method 6 time 24 =144 and didved 144 by 3 which gives you 48

Answer Link

Otras preguntas

The noun or pronoun to which a pronoun refers is called its referent. True False
Many functions in the body are controlled by special compounds. Which statements about these compounds do you think are true? Check all that apply. The body can
During the Han Dynasty of China, Emperor Wudi decided China should be a Confucian state and not a Taoist state. This dramatically changed the way government ope
what is the square root of 5 divided by the square root of 15 and simplify and in fraction form​
A rhombus is a Select all that apply
how is the current trend of climate change different from previous cycles?
A museum opened at 8 AM in the first hour 350 people purchased admission tickets in the second hour 20% more people purchase admission tickets then in the first
Define the 5 themes of Geography.
Write a short description in Spanish of what you and your friend do for fun. Include the following details in your description: At least two activities per per
which Enlightment thinker believed that it us a goverments job to protect the natural rights of life ,liberty and property​