Thuhuyen4111
Thuhuyen4111 Thuhuyen4111
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Help me plzzzz!!!!!

Help me plzzzz class=

Respuesta :

ursodumbsmh
ursodumbsmh ursodumbsmh
  • 03-12-2020
Store A is cheaper than B
The way to solve is pretty simple for B.
You have to divide the cost by the number of tubes.
So in this case:
9/3=3
15/5=3
21/7=3
See the pattern?
So the cost per lip gloss is $3.
Now for Store A:
Just divide 5.50/2
The answer is 2.75
Compare both numbers


2.75<3.00
So, store A is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

What is binomial nomenclature ?
What causes climate change?
At the veterinarian's office, 4 animals out of every 5 seen were cats. A total of 35 animals were seen.a. How many cats were seen?b. The ratio of male cats seen
Compare the three types of volcanic mountains in terms of shape , type of eruption and the materials that make up volcano.
Why do most organisms that die not leave a record of their existence
Mendel realized that the principles of probability could be used to (blank) the results of genetic crosses.
Your doctor prescribes you to take 400 milligrams of medicine every 8 hours. How many ounces of medicine do you take in a day?
what is 6 times 2/3 (two thirds)?
How would you describe the change in the arrangement of particles as heat energy and temperature increase?
Use a factor tree to find the prime factorization of 164