june72
june72 june72
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

b. 3 ice cream cones cost $3.75.
At this rate, how much do 2 ice cream cones cost?

Respuesta :

ImNoThErE90
ImNoThErE90 ImNoThErE90
  • 03-12-2020

Answer:

2.50

Step-by-step explanation:

Lets find the unit rate first! 3.75/3 because that is the problem. Now once we divide that we get 1.25. With 1.25 we multiply by 2 to get your answer of 2.50!

Have a good day!

Answer Link
dc777new11
dc777new11 dc777new11
  • 03-12-2020

Answer:

The answer am almost postive is 2.5

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Please give a worked explanation! Thanks :)
Which of the following is influenced by culture? a. quality of life b. demographics c. spiritual life d. all of the above
How do I multiply and divide with exponents? See below for picture.
a baseball glove was on sale for 5/6 of the original price. if the original price was $90 what was the sale price
Public policy concerning the Colorado River affects all of the following states EXCEPT which one? a. Nevada b. Utah c. New Mexico d. California
Que guerra peleo los Estados Unidos en los años 1900
Why does the internet constantly lie to me when I ask question I need answers for in school?
Which of the following would not affect the outcome of a job interview? a. body language b. clothing c. grammar d. interviewer’s clothing
It is not important to develop effective communication skills. Please select the best answer from the choices provided. True? False?
Find the volume of the square based pyramid.