LaceyBunnyHop
LaceyBunnyHop LaceyBunnyHop
  • 15-10-2016
  • Mathematics
contestada

a 16-fluid ounce bottle of juice costs $2.00. What is the unit cost?


a- 0.075/fluid ounce

b-0.125/fluid ounce

c-0.36/fluid ounce

d-o.40/fluid ounce

Respuesta :

mac2016 mac2016
  • 15-10-2016
2/16
1/8
0.125/ fluid ounce
Answer Link
Nire
Nire Nire
  • 16-10-2016
B. 0.125 because 2.00/16 equals 0.125
Answer Link

Otras preguntas

How did Portuguese explorer Bartholomeu Dias seek a route to Asia in 1460?
60 is 40% of what number
A group of people with similar backgrounds, wealth, and way of living. Ranking of people within a society.
what is the highest common factor of 33 and 93
What does the "slope-intercept form" look like?
5+m>4 or 7m<-35 please help!
If 2x+12=2(x+4), then X equals what?
Kyle sells used cars. He is paid $14/hour plus and 8% commission on sales. What dollar amount of car sales must Kyle make to earn $1200 in a 38-h work week?
If a 10-pound sack of potatoes costs $6.55, how much would 1 pound cost? Round your answer to the nearest cent.
the area of soil just below the earth's surface where most plant roots grow is called what?