ceeceerivera ceeceerivera
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Each for costs $5, and each knife costs $4. If you want to spend exactly $20, write an equation

Respuesta :

bobbaka9
bobbaka9 bobbaka9
  • 11-12-2020

Answer:

5x + 4y = 20

Step-by-step explanation:

x = number of forks

y = number of knives

Coefficient represents price of each

Answer Link

Otras preguntas

HELP!!!!!!!! FAN AND MEDAL!!!!!!!. . The cost of coffee is determined by the type of coffee beans that are mixed together. The cost of a local mix of Arabica an
MEDALS FOR BEST ANSWERS.. It appears this candidate has a ___________ intent in making comments about those running against him.. A:villain . . B:villainize . .
Adam buys a cubical box to mail a package. The volume of this box is 216 cubic inches. What is the length of one side
Let(-8,3) be a point on the terminal side of theta .. . Find the exact values of sin theta ,csc theta , and cot theta. . sin theta = . . csc theta =. . cot th
defensive proteins produced by the body are called
Suppose we don't have a formula for g(x) but we know that g(2)=-4 and g'(x)+sqrt(x^2+5) for all x.. (a) use linear approximation to estimate g(1.95) and g(2.05)
A car is traveling at 118 km/h. What is its speed in mm/h?
Can someone please answer. There is one problem. There's a picture. Thank you!!
A salesperson starts at the office and travels to 5 customers along a road. The positive numbers stand for going East. The negative numbers stand for going West
A physical science test book has a mass of 2.2kg. . What is the weight on the earth