savanagray
savanagray savanagray
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Doug spent $1.05 on 0.6 pounds of apples.

a.) How much would 3 pounds of apples cost?​

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 11-12-2020
1.05/0.6 = $1.75 per pound
1.75 * 3 = $5.25 for 3 pounds of apple
Answer Link

Otras preguntas

what is a magnet? types of magnet ​
Cómo crees que se pueda concienciar al ser humano en cuanto a la conservación del ambiente?
What is time and speed and acceleration
Building A is 464 feet tall and Building B is 321 feet tall. Dale is standing between the buildings. The angle of elevation from the point on the ground where D
PLS HELP ASAPPP I really need help question: write in standard form. 2x^2+x^3-3+4x^5
Students were asked to vote for the leisure activity they liked best. The data are shown in the table. A 2-column table with 5 rows. Column 1 is labeled Number
The _____ is a good bone to use for the identification of the gender of a deceased adult. sternum cranium pelvis femur
1 Jennifer writes the letters M-O-N-T-A-N-A on cards and then places the cards in a hat. What is the probability of picking an N?
Can someone help me with this Asap!
Juan has four ties, three shirts and four pairs of pants. How many different outfits can he wear if he chooses one Tie, one shirt, one pair of pants of each out