savanagray
savanagray savanagray
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Doug spent $1.05 on 0.6 pounds of apples.

a.) How much would 3 pounds of apples cost?​

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 11-12-2020
1.05/0.6 = $1.75 per pound
1.75 * 3 = $5.25 for 3 pounds of apple
Answer Link

Otras preguntas

The number 0.127 is how much greater than 1/8 ? Can you explain this so I can understand how it works?
How would a person living in a moderate climate (not too hot, not too cold) most likely lose the greatest amount of water? A) perspiration B) Urine C) Exhalatio
what are these from least to greatest 0.3,0.13,0.19,0.31
what is three fourths plus five eighths
1. What is the shortest distance from a point to a line?A) a perpendicular segmentB) a transversalC) a parallel segmentD) an arc
what year did mid slavery started
How does hydrogen ion change into hydrogen atom
Fungi exist primarily in the form of long filaments called?
3. Which word in the sentence is the indirect object? After the show, the performers made themselves a delicious dinner.
what are these from least to greatest 0.3,0.13,0.19,0.31