27EspinozaEmily
27EspinozaEmily 27EspinozaEmily
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

5 cupcakes cost $8.75. At this rate, how much would 3 cupcakes cost

Respuesta :

lbullins77
lbullins77 lbullins77
  • 11-12-2020

Answer:

$5.25

Step-by-step explanation:

8.75/5=1.75

1.75 x 3=5.25

Answer Link
thomaswagih2005 thomaswagih2005
  • 11-12-2020

Answer:

$5.25

Step-by-step explanation:

8.75 devided by 5 is 1.75 so for 1 cupcake it is $1.75. $1.75 X 3= $5.25

Answer Link

Otras preguntas

How many factors do prime numbers have?
Reread paragraphs 5-6. What evidence does the author use to support the claim made in paragraph 6? Type your response in the box below.
The hypotenuse of a right triangle measures 3 cm and one of its legs measures 2 cm. Find the measure of the other leg. If necessary, round to the nearest tenth?
how much money must Lee invest for five years in an account that earns an annual simple interest rate of 8% if she wants to earn $650 from the investment?
If a = b, then b = a.
Represent the following in extensive game format: A diplomat can choose to summon a terrorist his country is sponsoring to a meeting, or not. If he does not, an
Why do humans have emotions​
How do you calculate rise over run
The perimeter of the triangle below is 54 units. Find the length of side AB. Write your answer without variables. A 5z 4z + 3 C z+1 B AB =
Does meiosis uses oxygen to produce ATP