stephanieolalude21 stephanieolalude21
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Caroline’s Coffee Shop sells a refill mug for $8.95. Each refill costs $1.50. Last month Sean spent $26.95 on a mug and refills. How many refills did he buy?

Respuesta :

xiomarag7087
xiomarag7087 xiomarag7087
  • 11-12-2020

Answer:

Alright! First you'd have to subtract the flat fee of the mug which is $8.95, then you'd have to divide by the rate which is $1.50. Your equation would be:

(26.95 - 8.95) ÷ 1.50 = r

Then you solve using your head.. lol.

(26.95 - 8.95) = 18.

(18 ÷ 1.50) = 12.

R = 12.

Answer Link
vic7661 vic7661
  • 11-12-2020

Answer:

12

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A restaurant wants to study how well its salads sell. The circle graph shows the sales over the past few days. If 35 of the salads sold were garden ​salads, how
20. Find the mean, median, and mode for the following data set: 83 98 22 89 99 98
The sum of two consecutive even integers is 98 find the larger number
WHAT IS THE IDEA OF A PERFECT DAY? HOW WOULD YOU SPEND YOUR DAY TO MAKE IT PERFECT FOR YOU?
What Ratio Matches the chart
20 PTS HELP PLEASE !!!!!!
What sort of problems might result from combining or splitting groups of people without regard for ethnic or linguistic traditions?
Four fifths of a number equals 11.
What is the area of a circle with the radius of 3 inches
Does anyone know what 1/2 of -4x is? I am stuck on a question in math. Please help!