stephanieolalude21 stephanieolalude21
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

Mason had $24 to spend on 5 snacks. After buying them he had $4 left. How much did each snack cost?

Respuesta :

vic7661 vic7661
  • 11-12-2020

Answer:

$4 each snack

Step-by-step explanation:

Answer Link
madcuzbad818
madcuzbad818 madcuzbad818
  • 12-12-2020

Answer:

x= 4.8

Step-by-step explanation:

5x = 24 and  24/5 = x

Answer Link

Otras preguntas

what is 7/56 in simplest form?
Chickens and Rabbits There is a total of 16 chickens and rabbits in a farm. The total number of legs (chicken and rabbits) is equal to 50. How many chickens and
What characteristics of the medium determine the speed of sound? How would raising the pitch of a singing voice affect the speed with which the song is carried
If 2 is subtracted from a number and this difference is tripled, the result is 6 more than the number. Find the number?
How do you work out perimeter of a trapezium
Bananas are $0.59/pounds.  What is the constant of proportionality?
How did a cotton gin change agriculture in the south??
Find two consecutive even integers such that the lesser added to three times the greater gives a sum of 46.
What is the Hcf of 25 and 125
How does photosynthesis affect carnivores?