aljermiredewberry aljermiredewberry
  • 11-12-2020
  • Mathematics
contestada

A local fabric store advertises three and one-half yards of fabric for $4.50. If their everyday price per year is $1.15, is it less expensive to buy the fabric while it is on sale?

Respuesta :

Ejaymatos97
Ejaymatos97 Ejaymatos97
  • 11-12-2020

Answer:

one spool of thread costs $1.89

Step-by-step explanation:

$8.99x3=$26.97

$32.64-$26.97=$5.76

$5.76 divided by 3=$1.89

Answer Link

Otras preguntas

A waitress works 1.75 hours less in the afternoon than in the evening. If she works 5 1/8 hours in the afternoon, how many hours does she work in the evening?
If 8600 firefighters work for a city and 31 out of 40 firefighters who were asked if they enjoy their jobs
Some one please help me with this question
which two terms indicate the same area of the body
Multiply the following numbers and write the answer in scientific notation: (3.45 × 107) × (6.25 × 105). A. 2.16 × 10-2 B. 2.16 × 102 C. 2.16 × 1013 D. 2.16 × 1
How might physical weathering affect a sample?
6/10 9/21 Simplify each fraction​
what two expressions represent 3/12​
How to find the area?
Smooth surfaces usually have less ______ than rough surfaces A= gravity B= force C= friction D= velocity