naimo67 naimo67
  • 13-12-2020
  • Mathematics
contestada

If connie pays $100 for 8 baskets, what is the unit rate for each Basket?

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 13-12-2020
100/8 = 12.5
The unit rate is $12.50 per basket
Answer Link

Otras preguntas

An electrical tower casts a 120-foot shadow. At the same time, a 10-foot street sign casts a shadow of 8 feet. What is the height of the tower?
Choose an equivalent system of equations to the following system: Fx + Gy = H Qx + Ry = S A.6Fx + Gy = 6H Qx + 6Ry = S B.6Fx + 6Gy = 6H Qx + Ry = S C.Fx + 6Gy
Please help math!!! pic below
4. Solve the equation 30a2 – 7 = 29a.
Which expression represents the number rewritten in a + bi form?
Which two languages help to form many English words? Latin Greek Spanish German
Diane has a goal of becoming fluent in Chinese by the time she graduates with a degree in linguistics. She has been taking Chinese classes and reading Chinese
Describe how different types of solutes dissolve in water
What is eleven p.m plus six hours
Balance the equation: Ca(NO3)2