newmandestiny newmandestiny
  • 13-12-2020
  • Mathematics
contestada

Tickets for a family of 6 to go skiing cost $48. whats the unit price ?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-12-2020
The unit price would be $8.

48/6 = 8
Answer Link

Otras preguntas

Find the length of each arc. Round your answer to the nearest tenth. Show your steps, equations, and work.
The radius of a circle is 9 miles. What is the circle's area? Use 3.14 for ​. give brainliest
Select the correct answers in the table. Rachel enjoys exercising outdoors. Today she walked miles in hours. What is Rachel’s unit walking rate in miles per hou
Jennifer checked the pressure in her bike tires before school and they had a pressure of 0.890 atm. She checked the tire pressure again after school and they ha
explain the modern decimal system of numeration ​
Mr. Smith is 81 years older than his grandson, Victor. In 3 years, Mr. Smith will be four times as old as Victor. How old is Victor now? ​
Advise the women in each of the cartoons on how to get out of an unhealthy relationship?
From a hot-air balloon, Daniel measures a 33^{\circ} ∘ angle of depression to a landmark that’s 1579 feet away, measuring horizontally. What’s the balloon’s ver
Driving in your car with a constant speed v v , you encounter a bump in the road that has a circular cross section, as indicated in the figure(Figure 1). The ra
5 1/3 divided by 4 make into improper fraction