M16fullouto
M16fullouto M16fullouto
  • 01-01-2021
  • Mathematics
contestada

If the number of candy canes is proportional to the price and 12 candy canes cost $3.00, how much would it cost for 20 candy canes?

Respuesta :

reguser315
reguser315 reguser315
  • 01-01-2021
12/$3=20/x is the formula. Then cross multiply to get 12x=60, so x=$5.
Answer Link

Otras preguntas

What do Polynesia, Micronesia, and Melanesia mean?.
Who invented a system of musical notation that forms the basis of present-day musical notation?
A family's bill was $125. If tax is 4.5% and they tip 10%, how much do they pay?
what is a semi colen?
What is meant by “the high cost of being poor”?
Which best represents a homogeneous mixture of an element and a compound.
What is the best way to start a short story ( In your opinion )
Essay on the life of pi from tigers point of view
What is the area of a circle whose radius is 15 inches? Round your answer to the nearest tenth of a square inch. ​
The quotient of a number y and 2. A. 2/y B. 2(y) C. 2 + y D. y/2