evelynngordon8
evelynngordon8 evelynngordon8
  • 01-01-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Deveney bought 4 DVDs for $25.20. What was the price per DVD?

Respuesta :

arrontekamila
arrontekamila arrontekamila
  • 01-01-2021

Answer:

$6.30 per DVD

Step-by-step explanation:

25.20/4= 6.3

Answer Link

Otras preguntas

Reggie has enough flour to last for 40 days. If he increases his use of flour by 25%, however, how many days' worth of flour will he have? A: 30 days B: 28
When x = 3 and y = 5, by how much does the value of 3x^2 – 2y exceed the value of 2x^2 – 3y ? F. 4 G. 14 H. 16 J. 20 K. 50
describe in your own words what is a bookworm?
the point P divides the join of (2,1) and (-3, 6) in the ratio  2:3. does P lie on the line x-5y+15=0?PLEASE ANSWER FAST IT IS KINDA URGENT...
How much water should be added to 18ml of 10% alcohol solution  to reduce to reduce the concentration to 9%
what is a tragic protagonist?
if employee a logged 120 hours of travel in four years and employee b logged hours of travel at 20% higher rate how many more hours did employee b have than emp
explain how american colonial history would have been different if the british had not passed the intolerable acts
On a real number line, x = -4 and y = 7. What is the length of the line XY? A: 11 B: 3 C: -11 D: 7
Jerome, Kevin, and Seth shared a submarine sandwich. Jerome ate 1/2 of the sandwich, Kevin ate 1/3 of the sandwich, and Seth ate the rest. What is the ratio of