sarahottih sarahottih
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

3 lemons cost $0.99. At this rate, how much would 8 lemons cost?

Respuesta :

ChoiSungHyun
ChoiSungHyun ChoiSungHyun
  • 03-01-2021

Step-by-step explanation:

3 lemons = $0.99

=> 8 lemons = $0.99 * (8/3) = $2.64.

8 lemons cost $2.64.

Answer Link
saikamalvk
saikamalvk saikamalvk
  • 03-01-2021

Answer:

2.64$  for 8 lemons.

Step-by-step explanation:

3 lemons =  0.99$

1 lemon  = 0.99/3

= 0.33

Cost for 8 lemons = 0.33 x 8

=  2.64$

Hope this helps !!

Answer Link

Otras preguntas

Please help asap 22 pts
Why did the colonists refuse to buy tea?
Y=5x-1 and -15x-3y=3 how many solutions does this have
Help me get the meaning and examples for these words ASAP
blank are bacteria that eat dead material.
Why would infectious myringitis be of concern in a preschool?
In Africa traders learned to use the winds created by _______ to help propel their voyages Hurricanes El Niño Monsoons Sandstorms
Which policy is most similar to Soviet totalitarianism under Joseph Stalin? A. Allowing businesses to operate without restriction B. Forcing citizens to follow
What is mDFC? 45° 80° 125° 135°
(04.01) Which unit rate is equivalent to 13 miles per gallon?