mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

When a=2 and b=-3, which expression has the largest value?.A. 2a+3bB. 3a+2bC. 2a-3bD. 3a-2bhelp.​
A claim is . please thx
why did the american army want to control breeds hill??​
According to Alan Ward, what barriers might have kept Romans from voting? (Please be seripus, and I will mark as brainliest!! Thank you! <333)
What is the area of this kite?
Solve Root 3x+5 - root x-1 =0
Write about a character who is incapable of telling the truth.
The New Baby For 12 wonderful years, Cara had enjoyed her position as the youngest of five children, the baby of the family. But for the past nine months Cara h
What were most African masks used for? A) battle B) education C) everyday wear D) spiritual ceremonies
Write as many accurate and relevant statements about the following prompt as you can think of. You are free to use any of the resources provided to you. Drawing