aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

what controls all the physical parts of a computer
If the following are using default subnet masks, which one(s) of the following are valid node ip addresses: (select one) a) 220.1.1.255 b) 10.10.0.10 c) 208.5.4
What land may interfere with the construction of the border? what may happen to this land? provide the source
If the diffusion rate of one crystal of potassium permanganate within a liquid is 240 mm/hour, predict how far one crystal of potassium permanganate would diffu
What happened during the ice storm? summarize this short story by briefly describing the main points in complete sentences.
The length and width of a rectangle are consecutive even integers. The perimeter of the rectangle is 100 centimeters. Find the length and width of the rectangle
What is the correct order of processes in the accretion of planetesimals
3 1/4, -6 1/2 find the distance
Found to the nearest tenth 2.26795
How are Whitman’s views on slang related or connected to the ideas/interests expressed in the excerpts you read of “Song of Myself”? Use examples from both text