bellitabelles10 bellitabelles10
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Organic apples
are priced at
$8.97 for 3 pounds. What is the
the price per pound?

Respuesta :

Hamster01100
Hamster01100 Hamster01100
  • 04-01-2021

Answer:

The answer is $2.99

Step-by-step explanation:

8.97/3=2.99

Answer Link
ColdEggss
ColdEggss ColdEggss
  • 04-01-2021

Answer:

the answer is 2.99

Step-by-step explanation:

because

8.97 divided by 3 = 2.99

Answer Link

Otras preguntas

covert 1 4/7 into a decimal and show/explain how you got your answer
Which of these do NOT depend on the refraction of light? A. prisms B. mirrors C. rainbows D. eyeglasses
Given that, in a certain school, the following are true, what is the probability that a student is taking math or computer science? 1. The probability A) 25%
Shape has length but negligible width True or False
What if the British had won the War of 1812?
If u want 100 points there you go. I need help. : Write an equation to help you find the value of each variable. Solve the equation. : 38% of e is 190
A scientist found a new species in a rain forest. The species was small and green in color. She examined one of its many cells and found that the cell had a nuc
Jessica Jacob is driving down the road at 35 m/s. She sees a cop and slows to 20 m/s in only 2 seconds. What was her acceleration?
The purpose of a text is… A. the rison your writing it. B. the reader your writing it for. C. the level of language your using. D. the amount of revision your
All bases have a(n). taste.