poop5796 poop5796
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

If 15 pen cost $3.90, which equation would help determine the cost of 6 pens?

Respuesta :

arandafambam arandafambam
  • 13-01-2021

Answer

1.56

Step-by-step explanation:

You must find the unit rate. To do so, you must divide 3.90 by 15. That will give you 0.26. After, times 6 and .26 to get your answer. Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

List the three criteria that make a law an ex post facto law.
please help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
You are writing a blog post about staying healthy. For your research, you read a long essay but can't figure out the main idea of the text. Which approach is th
Napoleon began his rise to power as a _________?
In a complete circuit, several factors can have an effect on the current that is transferred through a circuit. More resistant transfer wires make the current _
At what speed do a bicycle and its rider, with a combined mass of 100 kg, have the same momentum as a 1400 kg car traveling at 6.0 m/s ?
Discuss at least two ways that a strong, productive economy directly benefits you and your family.
Occupants in a single space shuttle in orbit feel weightless. describe a scheme whereby occupants in a pair of shuttles (or even one shuttle and another massive
Meredith borrows 12560 and pays 2 percent simple interest each year for four years what is the total that she will pay on the loan
Which pope helped prisoners and war refugees in ww1?