samaribrahim samaribrahim
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Farhan bought one dozen bananas for $2.40. What is the rate ( cost ) of each banana?

Respuesta :

ozzydougherty84 ozzydougherty84
  • 13-01-2021

Answer:

20 cents

Step-by-step explanation:

12 divided by 2.40

Answer Link

Otras preguntas

end behavior of F(x)=-x^(3-)2x^(2)+7x-10 A. The graph of the function starts high and ends high B. The graph of the function starts low and ends low C. The grap
A box has 6 beads of the same size, but all are different colors. Tania draws a bead randomly from the box, notes its color, and then puts the bead back in the
PLEASE HELP!!!!!! The Jonas school district gives awards to its schools based on overall student attendance. The data for attendance are shown in the table, whe
If matrix A has dimensions 3 x 2 and matrix B has dimensions 3 x 2, can matrix A and matrix B be multiplied?
Which is an example of weak social behavior? asking your friend to do you a favor from time to time being both happy and a little upset when a friend performs b
Alexi divided 256 by 16. Which could he have been converting? A. 256 ounces to pounds B. 256 pounds to ounces C. 256 pounds to tons D. 256 tons to pounds
the question is down below
Simplify the radical
Identify each reform as legal, economic, or religious
Any political movement that represents the interests of the "common people" is known as what