issamomar1975
issamomar1975 issamomar1975
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Please answer correct!

Please answer correct class=

Respuesta :

anvipatel77
anvipatel77 anvipatel77
  • 12-06-2021

Answer:

I going to say its going to take her about 15 months to invest in the money to get the iPhone. But if you still don't get it, just take a look at my math.

Jenna wants to save => $35/per month

$35 * 14 mo = $490 + $20 = $510

(The $20 is for what Jenna started with, she most likely saved that up too)

So, it will take her about 15 months to get an iPhone.

Answer Link

Otras preguntas

By 1500, what was the dominant religion in West Africa?
write a sentence that mentions a foreign country or sport and an athlete
The rulers of Italy before the Romans were the _____.
Alex is thinking of a doubles fact the sun is greater than the sum 7+7 but less than the sum of 8+9. What fact is Alex thinking of?
Why did Egyptians build pyramids?
The most widely accepted theory among scientists is that the last place humans migrated to was?
Explain how to use the combine place values strategy to find 223-119
3/4x-9=27 solve this equation
which is the better buy 1 liter of soda for $1 or 1 gallon of soda for $4
Which shows the phrase the product of a number and 3 as a variable expression? A. n+3 B. n-3 C. 3n+3 D. 0.01d + 5( 0.10d)