Personwhoshipsennard
Personwhoshipsennard Personwhoshipsennard
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 4 cartons of fresh cream is 5.76. What is the cost of 13 such Cartons?

Respuesta :

fxmoussii fxmoussii
  • 13-01-2021

Answer:

18.72

Step-by-step explanation:

cost of four cartons = $ 5.76

cost of one carton = $ 5.76/4

cost of 13 cartons= $ 5.76/4× 13

=$ 18.72

Answer Link
Oofor
Oofor Oofor
  • 13-01-2021

Step-by-step explanation:

Cost of four cartons: 5.76

Cost of one carton: 5.76/4 times 13.

Cost of 13 cartons: 5.76/4 times 13 = 18.72

Answer Link

Otras preguntas

factor each of the following expressions A) x^2+9x+20B)10n^2+n-3and factor 2x^2+11x+15 symbolically
whats 125% as a fraction and a decimal
Elena ___________________ en la tienda. a. estoy c. es b. está d. son
True or False: If two pyramids have the same height and the same base area, then they will have the same volume, even if one pyramid is oblique and another pyra
according to the special theory of relativity, all laws of nature are the same in reference frames a. that move at constant speeds. b. that accelerate. c. that
What happens when charged object is brought near uncharged object? Attract or Repel ?
A right rectangular prism is packed with cubes of side length Fraction 1 over 3 inch. If the prism is packed with 6 cubes along the length, 4 cubes along the wi
definition of meristem tissue
I have 6 vertices and 9 edges how many faces?
For the functions f(x) = 2x + 2 and g(x) = 7x + 1, which composition produces the greatest output? Both compositions produce the same output. Neither composit