geniusflash08 geniusflash08
  • 13-01-2021
  • Mathematics
contestada

Carlos buys 6 cupcakes for $1.20. How much does it cost for 1 cupcake? How much for 10 cupcakes?

Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 13-01-2021

Answer:

$0.20 per cupcake

Step-by-step explanation:

~Divide

1.2 / 6 = 0.2

Best of Luck!

Answer Link
mekaiferguson mekaiferguson
  • 13-01-2021
For 10 cupcakes it’s $2 and for 1 it’s $0.20.
Answer Link

Otras preguntas

Please help me with this I really need help (ಥ_ಥ)
An upright image which reduced in size 10 times occurred in a mirror. If the radius ofcurvature of the mirror is 2 m, bow far is the object from the mirror?How
tell me the ans of e​
What kind of law would be important enough for you to protest it? (Personal opinion)
without actually calculating the cubs, find the value of ( 27) ³ +(-15) +(+12) ³​
........ provides genetic continuity from generation to generation.a) sexual reproduction b) fusion of gametesc) asexual reproductiond) meiosis ​
What is the value of x in the equation 8x-2y=48, when y =4
An investor purchases one municipal and one corporate bond that pay rates of return of 8% and 10% respectively. If the investor is in the 15% tax bracket, his a
Find the missing side length, and enter your answer in the box below. If necessary, round your answer to 2 decimal places. c 3 4
WILL GIVE BRAINLIEST IF CORRECT