artucal524
artucal524 artucal524
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Muffins sell 3 for $1.25. About how much will a dozen cost?

Respuesta :

staceydawson07
staceydawson07 staceydawson07
  • 14-01-2021

Answer:

$5?

Step-by-step explanation:

3 x 4=12

12 is a dosen

1.25 x 4=5

Answer Link
yummcookies
yummcookies yummcookies
  • 14-01-2021

Answer:

$5

Step-by-step explanation:

About $5 because there is 12 in a dozen, and since your selling three muffins for $1.25, you multiple 1.25 x 4. Then you get $5 as your answer.

Answer Link

Otras preguntas

which of the following statements is true about Central America and the Caribbean Islands?A. At one point, all this land was colonized by Europeans.B. The Frenc
Plz I really need help with this one
what are some treaties america broke
36 is 75 percent of what
If you made 12 pies and each one has 1 cup of sugar how many cups will you need to make 27 pies
Are cracks in rock mechanical or chemical weathering
This political cartoon describes the peace process after World War I. Answer the following questions based on the political cartoon and your knowledge of the T
Two sporting goods stores are having discount sales on basketballs. • At one store, a basketball is on sale for 20% off the regular price of $24.95. • At the
As an impulse travels down an axon, ______________. a chemical signal is released a charge reversal occurs electrons are transported the signal stops
Trying to figure this out