jackery77palmtree jackery77palmtree
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

At the rodeo, 256 hot dogs were sold for a total of $768. If each hot dog sold for the same amount, what would be the cost of 24 hot dogs?

Respuesta :

ToadEatsFish ToadEatsFish
  • 14-01-2021

Answer:

$72

Step-by-step explanation:

$768/265 = $3

$3 x 24 = $72

Answer Link
cecilialee47 cecilialee47
  • 14-01-2021

Answer:

$72

Step-by-step explanation:

768/256 = how much each hot dog was sold for

768/256 = 3

Each hot dog was sold for $3.

24*3 = $72

Therefore, the cost of 24 hot dogs is $72.

Answer Link

Otras preguntas

Simplify 7y+2x - 10y+3x to the second power -10x
Find the ratio in simplest form 4 weeks: 7 days
Urban Legends Reading Plus Answers
Teo turns dos hermanas
A baseball player does the following while at bat: feels anxious as he steps to the plate moves out of the way of a wild pitch swings early at a fastball and g
find the prepositional phrase, subject, and verbs for each sentence.
Name the phylum whose members possess a notochord. Please explain what a notochord is. Thanks in advance!
Zeus is one of the central heroic figures in greek mythology. What are some of the qualities used to describe him in the book of myths of the ancient greeks?
Which class in the phylum Anthropoda has the largest number of individuals?
What are the causes of not being able to sleep