rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

If eight balls can be purchased for $48, what is the unit rate?

Respuesta :

FastFrye1
FastFrye1 FastFrye1
  • 14-01-2021

Answer:

I think the unit rate is 6$

i divided 48 by 8 and got 6

Answer Link

Otras preguntas

whats 168,356 rounded to the nearest ten thousand
Why is compromise an important part of democracy?
18x-(8x-7)=67 what does 'x' equal in this equation?
R(p)=-1/2p^2+1900p at what prices p is revenue zero?
Why is the ability to adjust conclusions when necessary important to critical thinking?
A grocery store receipt shows 5% state tax due on laundry detergent and a flower bouquet. Does it matter whether the tax is calculated on each separate item o
whats 168,356 rounded to the nearest ten thousand
20 is what percent more than 5 ?
A bakery baked 184 loaves of bread in 4 hours. how many miles and 1 hour
What are two numbers that add up to 70 without regrouping?