lunalovegood63
lunalovegood63 lunalovegood63
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Apples cost four times as much as oranges per pound. Apples are $2.80 per pound. How much do oranges cost per pound? *
$11.20
$1.20
$0.70
$1.70

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-01-2021

Step-by-step explanation:

Apples cost four times as much as oranges per pound.

If the cost of orange =x

then, cost of apples =4x

But,

the costs of apples =2.80$

So,4x=2.80

[tex]\tt{ x=\dfrac{2.80}{4} }[/tex] ⠀

[tex]\tt{ x=0.70\$ }[/tex] ⠀

so,oranges costs for per pound =0.70$

Answer Link

Otras preguntas

are a rational expression and its simplified forms equivalent? Provide mathematical examples
find the difference 7 7/8 - 3 1/4
The Roman Republic and the Roman Empire grouped their soldiers into organized military units. This military unit was called a. .. phalanx. legion. horde. squadr
how can the use of new technology in industry benefit workers
How do you say 'my name is megan' in French
How energy is transferred going up the pyramid?
I am so confused with my assignment. Any ideas on an argument topic? I don't even know how to write one or where to begin help!!!
What is blogging A. Online Journaling B. Posting in photo galleries C. Uploading movies online D. sharing photos on a social network Please help worth 10 poi
Which quotation is punctuated correctly? A- “Take it away” he said, “because I have no use for it.” B-“Take it away” he said “because I have no use f
Which of the following is not normally affected by long term alcohol use? a. Cirrhosis of the liver b. Reduced inhibitions c. Heart damage