ruizallisson648 ruizallisson648
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Broccoli cost $3.14 a pound at the market.
If Mary bought 2.5 pounds, what was the cost?
A
$1.26
B
$5.64
$7.90
$7.85

Broccoli cost 314 a pound at the market If Mary bought 25 pounds what was the cost A 126 B 564 790 785 class=

Respuesta :

ameriet ameriet
  • 14-01-2021

7.85

explanation

you multiply the two numbers together

Answer Link
lostwintersky
lostwintersky lostwintersky
  • 14-01-2021

Answer:

$7.85

Step-by-step explanation:

To solve this problem, we can use the cancelling of units.

cost = $3.14/1 lb * 2.5 lb

The pounds cancel out leaving dollars so you get cost = $3.14 * 2.5

so cost = $7.85.

Answer Link

Otras preguntas

What is the definition of judicial branch
Rachel jogged along a trail that was 1 fourth of a mile long . she jogged along a trail 8 times. how many miles did she jog.
Organelle that packages and transports materials out of the cell?
What does ¿El Día San Valentín es el trece de enero? Mean
How many sixties are in two hundred forty-four?
How might the history of South America and Mexico have been different if the Spanish had not discovered gold and silver there
what are bubbling leaves and molten rock called from a volcano
Find the best word to complete the sentence: Members of the Flat Earth Society still believe the ___ idea that the world is flat. A. pretentious B. primordial
Scientists use different types of microscopes to observe objects that are not visible to the naked eye. A scientist is reviewing various samples of pond water t
What is 16.403 round to the nearest tenth?