terrellbenton terrellbenton
  • 14-01-2021
  • Mathematics
contestada

Kelly purchased 6 planters for a total of $18. She wants to purchase another 16 planters at the same unit price. How much will 16 planters cost?

Respuesta :

isariv2572
isariv2572 isariv2572
  • 14-01-2021

Answer:

Hope this helps

Step-by-step explanation:

If 6 planters= $18   then 16 planters= 16x  18 divided by 6 =$48

Answer Link

Otras preguntas

im giving 10 points, How can symbols be used in the real world? Think of one idea and illustrate it below.
The temperature in Sam's home varies sinusoidal over time. Given the equation T = 4 cos(30(t − 8)) + 16 describes the temperature of the house in degrees celsiu
14. Which makes the number sentence true? 12 - 3= 7+_
Elena is feeding her neighbor's dogs. Each dog gets two thirds, cup of dog food, and she uses three and one-third cups of food. How many dogs does her neighbor
Which is the answer no links please.
help me please, thanks!!!!
The loudness of a sound is the wave's _______
A chlorine atom becomes stable by having 8 valence electrons by A losing one electron B gaining one electron C gaining 3 electrons D losing seven electrons
. Resuelvo los siguientes productos notables(8 + x)3 =​
Why are bar lines used? A. makes music easier to read B. to keep notes together C. to separate large sections of music D. to confuse beginners